Kontakt, adresser og links

NADA-Danmark

Generel information, kursustilmelding mv.:

kontakt@nada-danmark.dk

 

Lars Wiinblad (NADA-ansvarlig)

Trønninge By 8
4420 Regstrup
Tlf. 23 26 42 40

E-mail: 
lars@nada-danmark.dk

 

 

Akupunkturudstyr:

Wendy og Co.    www.wendyco.dk   

On-line webshop.

Wendy sælger den originale NADA-te, som anvendes ved NADA-metoden. Desuden sælges Stress-less og Afslapnings-te samt akupunktur-nåle (herunder nåle specielt til NADA), ørekugler og andre akupunkturartikler.

 

Sove-og nervemedicin:

Benzoinfo  www.benzoinfo.dk

Information til fagpersonale samt brugere af benzodiazepiner. Særdeles anbefalelsesværdig og informativ hjemmeside. Denne side linker også til SIND benzorådgivning, som yder rådgivning og vejledning. SIND Benzorådgivning har desuden en hotline telefon.

SIND Benzorådgivning    www.sind.dk/sinds_benzoraadgivning 

 

Undervisningsadresser for NADA- og supplerende kurser:

 

Sjælland:

Roskilde/Holbæk:

Polariscentret                       www.polariscentret.dk   

Kyndeløse Strandvej 22, 4470 Kirke Hyllinge, tlf. 46406650.

Polariscentret er et meget smukt beliggende og stemningsfuldt sted. Særdeles velegnet til retreat.

Man kan overnatte til en meget favorabel pris, da stedet drives af frivilligt arbejde.

 

Jylland:

Mariager:

Jomfrubakken (Bed and Breakfast)

Hadsundvej 38, 9550 Mariager, tlf. 23290903, hadsund4@mail.com

Jomfrubakken er et særdeles smukt beliggende og smagfuldt indrettet kursussted samt Bed and Breakfast. se Jomfrubakken.dk

 

Haderslev/Vojens:

Vedsted landbohjem       

Tøndervej 76, 6500 Vojens, tlf. 74545117.

Landbohjemmet er et hyggeligt og historisk spændende sted. Man kan overnatte på landbohjemmet til favorabel pris. Kontakt Åge Hansen på tlf. 23605635.  http://www.vedstedlandbohjem.dk/

 

Århus:

Akupunkturakademiet i Århus

Elkjærvej 26, 1 sal, 8230 Åbyhøj. Overnatning mulig. Kontakt Akupunkturakademiet.

Tlf 60674526          www.akupunkturakademiet.dk

 

NADA-foreninger   (et udvalg)                                                                                                


www.acudetox.com  – USA

www.nadagbacupuncture-England

www.nadauk.com– England

www.nada-norge.no – Norge

www.nada-sverige – Sverige

 www.nada.fi – Finland

 www.nada-akupunktur.de – Tyskland

 www.acudetox.it – Italien

 www.nada-acupuncture.ch – Schweiz

www.nada-akupunktur.at   – Østrig

www.nadaindia.info – Indien

 

NADA International kontaktliste (vejledende):

 

Aarninsalo, Pekka

Kelohongantie 9 A 7 FI-02120 Espoo

Helsinki, Finland

358 (9) 40562433

pekka.aarninsalo@a-klinikka.fi

 

Ackerman, Ruth

California, U.S.

805-455-1232

dr.ruth1232@gmail.com

 

Aghdaie, Shahla

Iran

Shahla_ac@yahoo.com

 

Alakahri, Elisa

Hietaniemen Katu 5, 2Krs FI-00100

Helsinki, Finland

elisa.alakahri@a-klinikka.fi

 

Almqvist, Karin

Sweden

karin@bejaka.nu

 

Auert, Gudrun

Am Burgerwald 7 Otterberg 67697

Germany

06361/4595-490

06361/4595-499

gudrun.auert@pfalzklinikum.de

www.pfalzklinikum.de

 

Baudis, Rainer

Mittelfeldstrasse 8, D-73635 Rudersberg

Germany

Bus: 49 (7181) 93805

Home: 49 (7183) 2879

baudis@mac.com

 

Blow, David

Via Gavinana 2, IT – 00192

Rome, Italy

Bus: 39 (06) 361-1685

Mobile: 338-777-3912

info.taping@gmail.com

Brocco, Humberto

Mexico

docbrocca@hotmail.com, piypla@yahoo.com.mx

 

Bursac, Sara

NADA Office

Wyoming, U.S.

573-673-0062

sarabursac@gmail.com

 

Butterfield, Sandy

Bermuda

sandy@logic.bm

 

Carter, Kenneth

North Carolina, U.S.

704-905-8834

kocarter4@gmail.com

 

Cole, Beth

Real Medicine Foundation

Florida, U.S.

727-367-6554

beth.cole@realmedicinefoundation.org

 

Constable, Nic

2 Croft Row, Carharrack, Redruth

TR 165 RE

Cornwall, England

44-1- 209-821965

joy@rainbowsend1959.fsnet.co.uk

 

Das, Malabika Jhaveri

22 Johnston Rd., 19B
WanChai,
Hong Kong and Nepal

Siddha.shanti@gmail.com

 

Dwarika, Ramnarace

171 Cacandee Rd, Felicita, Chaguanas

Trinidad and Tobago

Bus: 868 671-3040

ramnaracedwarika@hotmail.com

 

Elovich, Richard

U.S.

718- 832-5050

richardelovich@gmail.com

 

Eory, Ajandok

Nasznagy u. 24, HU-1131

Budapest, Hungary

36(1)3208-222

aeory@freemail.hu

 

Fisher, Tomas

Belfast, NI

Home: 44-28-902-28936

Mobile: 44-77-537-45322

tomasfisher69@hotmail.com

 

Goldstein, Eran

Israel

acudetox.israel@gmail.com

 

Gonzalez-Posada, Marilu

Inst. Mundo Libre, Maximo Abril 6, 46 Jesus Maria, Lima

Peru

Home: 51(1) 330-8335

Mobile: 51 (1) 9831-2627

mlibre@amauta.rcp.net.pe; marilugp@hotmail.com

 

Henry, Anne

McCambridge, Raymond

Stewart, Leigh

Hope Center

Ballymena, NI

44-28-256-32726

anne@hopeballymena.com

 

Hickey, Eléanore

Switzerland

41-21-903-3857

baked@bluewin.ch

 

Hurst, Eva

New Orleans, U.S./Honduras

504-812-7236

esanmartin@cox.net

 

Kassel, Joe

Holualoa, Hawaii

1 (808) 329-6442

drjoe@hawaii.rr.com

 

Kenty, Daniela

Graz, Austria

0316/77 22 38

d.kenty@caritas-gras.at

 

Kielthy, Tommy

Dublin, Ireland

087-276-1841

tommykster@gmail.com

Kyle, Dessie

O’Reilly, Sadie

HURT treatment program

Derry, NI

011-44-28-7136 9696

dessie@hurtni.org.uk

 

Laminet, Marie-Therese

Neuengasse 38, CH- 2502 Biel

Switzerland

41 (32) 322-2603

41 (79) 832-1806

mail@thereselaminet.ch

 

Landgren, Kajsa

Orebrogatan 21, SE-25250 Helsingborg

Sweden

46 (0) 42-140892

kajsa@kajsalandgren.com

 

Leherr, Herbert

Psychiatrische Klinik, Post fach 154, CH-8596 Münsterlingen

Switzerland

41(71)686-4141

herbert.leherr@forel-klinik.ch

 

Lenney, Jo Ann

114 Robins Rd, New Rochelle 10801

New York, U.S.

914-576-5795

joannlenney@yahoo.com

 

Nakano, Sachiko

Seattle, U.S./Japan

206-579-7454

onehearthc@earthlink.net

 

McGuinness, Orla

Galway Rape Crisis Center

Galway, Ireland

091-564-800

admingrcc@gmail.com

 

Murphy, Sheila

The Restorative Justice Project

Chicago, U.S.

hon.smurphy@gmail.com

 

Mouy, Emmanuelle – contact person

Bouseul, Vincent

Grossmann, Gilbert

Muller, Gerard

20 Ave Gallieni, Nanterre 9200

Paris, France

33 (141) 376-868 Contact

nadafrance@ymail.com

 

Nelson, Sharon

Falls Council

Belfast, NI

sharon@fallscouncil.com

 

Nilsen, Rita

Stiftelsen Retretten, Groenlandsleiret 39, 0190

Oslo, Norway

47-638-26657

Mobile: 47-906-90286

rita@retretten.no

 

Ots, Thomas,

St. Peter Hauptstr. 31 f, A-8042

Graz, Austria

Phone: 43 (316) 424823

Fax: 43 (316) 424823

ots@daegfa.de

 

Paalasmaa, Jorma

Finland

Jorma.paalasmaa@hel.fi

 

Paredes, Janet

The Philippines

janetparedes56@gmail.com

 

Patel, Daksha

Ottawa, Canada

613- 523-5261

daksha1909@yahoo.com

 

Payer, Karl

Graz, Austria

karl.payer@lsf-graz.ar

karl.payer@gmx.at

43-650 569 2600

Peckham, Rachel

London, England

44-208-993-5615

rachel.peckham@zen.co.uk

 

Raben, Ralph

Ottenser Hauptstrasse 33, D-22765

Hamburg, Germany

Bus: 49 (40) 397-193

ralphraben@web.de

www.nada-akupunktur.de

 

Reynaga, Jehnny

Peru

jreynaga59@hotmail.com

 

Rogers, Pam

Box 47, Mae Sariang P.O., Mae Hon Son Province 58110

Thailand

pakokku@yahoo.ca

 

Ross, Bernhard

Germany

b.ross@sankt-nikolaus-hospital.de

 

Shrestha, Rajendra

Nepal

ctrfreedom@wlink.com.np

 

Schnabel, Greg

Gaza

resilience@gmx.com

 

Simon, Caroline

NADA Office

London, England

0208 688 1566

caroline.simon@nadauk.com

 

Smalls, Nancy

800 E. 180 St., 8K, Bronx 10460

New York, U.S.

917-940-9305

nsmalls801@yahoo.com

 

Smith, Michael

3115 Broadway #51, New York 10027

New York, U.S.

212-222-0142

michael.smith@acudetox.com

 

Stewart, Lorraine

Dublin, Ireland

lstewart@dyp.ie

 

Summa-Lehmann, Peter

Germany

pe.summa-lehman@web.de

 

Sundqvist, Elisabeth

Sweden

elisabeth.sundqvist@spo.sll.se

 

Tahan, Sona

416- 226-5460

Armenia

itahan@idirect.com

 

Tindall, John

England

yuantmc@btconnect.com

 

Top, Vanessa

New Caledonia

vtop@ass-addictologie.nc

 

Usenko, Yuri

Toreza Ave 90 ft 20, RU – 194017

St. Petersburg, Russia

7 (812) 553-2389

nadarus@yandex.ru

 

Vatsyayan, Suneel

India

vsuneel40@yahoo.com

 

Vetter, Simone

Germany

S.Vetter@sankt-nikolaus-hospital.de.

 

Whitfield, Warren

South Africa

Mobile: 27 (79) 362-2775

warren@aac.org.za, www.aacorg.co.za,

www.acudetox.co.za

 

Wiinblad, Lars

Denmark

45 (5) 926-0001

lars@nada-danmark.dk

www.nada-danmark.dk

 

Williams, Ron

New York, U.S.

212-971-6033

971-991-3228

 

Wyler, Sylvie

Lausanne, Switzerland

Bus: 41 (21) 646-5466

Mobile: 41 (79) 313-2359

sylview@bluewin.ch

 

Yarberry, Megan

TCM College of Hawaii

Hawaii

1-808-938-2631

yarberrym@gmail.com